Podání daňového přiznání k dani z nemovitosti v roce 2021

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí má povinnost podat každý, kdo v roce 2020 nabyl do vlastnictví nemovitost. Tedy pokud jste v předešlém roce koupili, dostali darem nebo zdědili nemovitou věc, tak se vás podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí týká. Dále se vás daň z nemovitých věcí dotkne, pokud jste výrazněji měnili parametry nemovitosti (kterou jste přiznali i zdanili v minulosti).

Jedná se například o přístavbu, větší rekonstrukci, přestavbu, změnu výměru nemovitosti, změna charakteru parcely (např. z pole jste udělali stavební parcelu). Pokud jste koupili či dostali více nemovitostí, tak ty všechny uvedete do jednoho daňového přiznání (pokud se nachází v jednom kraji). Pokud ovšem tyto nemovitosti pochází z odlišných krajů, tak musíte podat více daňových přiznání (pozemky ve 3 krajích = daňové přiznání ve 3 krajích).

Upozornění: daňové přiznání musíte podat také, pokud jste nemovitosti prodali a vlastníte další nemovitosti.

V lednu 2021 ministerstvo financí přistoupilo k prominutí příslušenství daně z nemovitých věcí, čímž se termín podání daňového přiznání k této dani odsouvá pro všechny daňové subjekty z 1. února na 1. dubna 2021, a to bez rizika sankcí z prodlení. Splatnost daně z nemovitých věcí je standardně až do 1. června. Cílem rozhodnutí je s ohledem na pokračující dopady šíření pandemie Covid-19 omezit osobní návštěvy finančních úřadů i provozoven poštovních služeb. 

"Odložení povinnosti podat přiznání k dani z nemovitých věcí o dva měsíce do konce března považuji v této situaci za nezbytné. Tato daň se totiž často vyřizuje v papírové podobě s aktivní pomocí pracovníků finančních úřadů. A v době pokračujícího šíření koronaviru je určitě správné, aby lidé kvůli této dani na úřad nemuseli. Tím spíše, že povinnost zaplatit daň z nemovitých věcí je až do 1. června,“ vysvětluje ministryně financí Alena Schillerová.